пятница, 7 октября 2016 г.

"НЕЛЮСТРОВАНІ"...


Як оточення Порошенка заробляє на ЧАЕС...
Журналісти дослідили, як державні службовці навчилися збагачуватися, продаючи нам радіацію.
Цього літа українськими і, як не дивно, російськими ЗМІ прокотилася хвиля новин про розслідування схем викрадання бюджетних коштів через Чорнобильську АЕС. 
Повідомлялося, що Національна поліція відкрила кримінальне провадження проти Директора Державного Спеціалізованого Підприємства "Чорнобильська АЕС" Ігоря Грамоткіна за підозрою у розтраті державних коштів. За інформацією слідства, як мінімум з 2012 року керівництво підприємства займалося махінаціями на тендерах, підписуючи договори про демонтаж радіоактивного металу, які виконувалися не в повному обсязі, і продаючи металобрухт за заниженою ціною.
Тоді сам Грамоткін наполягав на власній непричетності до тих злочинів, у яких його звинуватили. І запевняв, що "представники напівкримінального бізнесу, які багато років працюють рука об руку з деякими особами з силових структур і мають на незаконному продажі металу багатомільйонні прибутки, не готові віддавати свій "бізнес" під контроль держави".
За його словами, всі три енергоблоки ЧАЕС зі статусу ядерної установки перейшли у статус "поводження з ядерними відходами".

Тільки на цих трьох блоках – 77 тисяч тонн металу, тепер це все перетворюється в металобрухт. Як цей металобрухт буде реалізований? Як будуть реалізовані процеси демонтажу, дезактивації, дефрагментації, звільнення від регулюючого контролю? Це повинно бути під пильною увагою громадськості. Ми не можемо допустити, щоб цю діяльність загнали в тінь,
– сказав тоді Грамоткін.
Що каже слідство?
Слідство вважає директора ДСП "Чорнобильська АЕС" Ігоря Грамоткіна організатором незаконного перерахування державних коштів за демонтаж металу АЕС, який в дійсності не виконується, а також подальшу його реалізацію по занижених цінах. Про це свідчить ухвала Печерського райсуду від 15 червня.
Досудовим розслідуванням встановлено, що починаючи з 2012 року і дотепер проводилися тендери щодо закупівлі робіт з демонтажу, переробки, звільнення від регулюючого контролю обладнання та конструкцій Чорнобильської АЕС, учасниками та переможцями яких були пов’язані між собою фірми: ПП "Промметбуд", ТОВ "Метресурс", ТОВ "Метал-сервіс плюс". З цими компаніями укладались договори про виконання робіт та надання послуг, частина з яких в дійсності не виконувалась. Разом з тим демонтовані та радіоактивно забруднені металеві конструкції реалізовувались по занижених цінах.
Як пов’язані ці фірми?
Компанія "Метал-Сервіс Плюс" належить киянину Андрію Орловському, який був засновником ТОВ "Метресурс". Це товариство у 2010-2012 роках виграло тендерів ЧАЕС, ДСП "Чорнобильський спецкомбінат" та ДСП по поводженню з радіоактивними відходами та дезактивації "Комплекс" на 7,21 мільйона гривень.
Зараз "Метресурсом" володіє Ігор Сторожик, прописаний за однією адресою з фірмою-переможцем. Раніше співвласником "Метресурсу" також був Вадим Резніченко – засновник ПП "Промметбуд", яке у 2011-2012 роках отримало підрядів згаданих держпідприємств на 53,49 мільйона гривень.
Сама ж фірма-переможець 21 грудня виграла єдиний тендер ЧАЕС на демонтаж двох колій за 680 тисяч гривень. "Монтаж-Енергобуд" з 2008 року виграв тендерів на 23,25 мільйона гривень, з яких 20,33 мільйона гривень – у ЧАЕС.
Про які тендери йдеться?
За умовами державних закупівель компанії отримують бюджетні кошти за демонтаж та дезактивацію металевих виробів з атомної станції. Після виконання цих робіт металеві вироби повертають ДСП "ЧАЕС". Вартість закупівель складає понад 120 мільйонів гривень, які держава перераховує цим підприємствам.
Чи виконуються умови тендеру?
Із даних слідства та наявних документів виходить, що не виконуються. Фактично демонтований металобрухт підприємствами не дезактивується та залишається радіоактивно забрудненим.

Демонтовані та радіоактивно забруднені металеві конструкції реалізовуються за значно заниженими цінами. Йдеться переважно про труби із мідно-нікелевого сплаву, які через аукціони продають за ціною 60 гривень за кг при тому, що ринкова ціна на сплави такого виду починається від 200 гривень. Така "аукціонна" реалізація здійснюється керівниками ПП "Промметбуд", ТОВ "Метресурс" та ТОВ "Метал-Сервіс плюс", які здійснюють їх купівлю через підставні взаємопов’язані підприємства ТОВ "Дніпромет", ПАТ "Київметал", ТОВ "Капітал будінвест", ТОВ ТД "Стандарт плюс", ТОВ "Інтеркабель Київ", підприємство з іноземними інвестиціями у формі ТОВ "Катех-Електро", ТОВ "Мега-Мет", ТОВ "Смесьмет". У подальшому керівниками ПП "Промметбуд" та ТОВ "Метал-Сервіс плюс" радіоактивно забруднений металобрухт реалізовують і на території України, і закордоном, зокрема, у Республіці Польща.
Які докази того, що метал лишається радіоактивно забрудненим?
Висновки експертів. Навесні волинські митники на пункті пропуску "Ягодин" затримали партію труб із мідно-нікелевого сплаву. Затримали через те, що вантаж не пройшов екологічного та радіоактивного контролю на території Волинської митниці ДФС.

Відправником затриманого вантажу була вже знайома нам ТОВ "ТД "Стандарт Плюс", вантажоодержувачем – польська компанія C. Hartwig Gdynia S.A., а покупцем – німецька Export Consulting Ltd. Згідно із декларацією, за 20 тонн радіоактивних труб заплатили 50 тисяч євро, однак за нашими даними їх вартість склала 250 тисяч євро.

Окрім того, одним із активних покупців радіоактивного металу із зони відчуження є ТОВ "Катех-Електро", у смт. Коцюбинське під Києвом. Влітку цей метал був заарештований правоохоронцями. Однак згодом столичний Печерський суд зобов’язав Головне слідче управління Нацполіції повернути 137865 кг радіоактивно забруднених труб МНЗ, які були вилучені під час обшуку складу у Коцюбинському.
Схожий випадок стався у вересні. Столичною прокуратурою на підставі рішення Печерського суду було проведено обшук на території та в складських приміщеннях ВК "Фірма "Агробудпостач" у Бучі. Під час обшуку прокуратура вилучила радіоактивні металеві труби у повному обсязі, які були вивезені у невідомому напрямку.

До чого тут директор ДСП "Чорнобильська АЕС" Грамоткін?
Вивезення із зони відчуження радіоактивних труб проводиться після проведення дозиметричного контролю ДСП "ЧАЕС", ДСП "Екоцентр" та ДСП "Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами", які належать до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження. Безпосередні дозволи на вивезення матеріалів із зони відчуження надає керівник Держагентства з управління зоною відчуження Віталій Петрук, "сірими кардиналами" якого і є Ігор Грамоткін та помічник голови Держагентства з управління зоною відчуження Сергій Калашник. Власне,вони і приймають усі ключові рішення.
Окрім того відомо, що син Грамоткіна, Філіп (який раніше працював у Службі безпеки України), на даний час працює на посаді заступника директора ТОВ "Метал-Сервіс плюс". Філіп Ігорович спільно із Калашником здійснюють координацію діяльності керівників ПП "Промметбуд", ТОВ "Метал-Сервіс плюс" та ТОВ "Метресурс" і, фактично, розпоряджаються фінансами цих підприємств.
Про який обсяг вивезеного радіоактивного металу йдеться?
Про значний. Протягом 2011 – 2016 років за такою оборудкою здійснено вивезення металу із залізничних колій з 10 кілометрової зони відчуження, машинних залів 1-го та 2-го енергоблоків ЧАЕС, недобудованих 5 та 6 енергоблоків ЧАЕС та інших об’єктів. Окрім того, за такою ж схемою вивезли практично весь металобрухт, який зберігався на об’єкті "Розсоха" – захоронення радіоактивної техніки, яку задіяли для проведення робіт з ліквідацію аварії на Чорнобильській АЕС.
Як просувається справа проти Грамоткіна?
Повільно. Вдалося з’ясувати, що Грамоткін мав зустріч із представниками МВС та Міністерством екології. Після цього він двічі навідувався до Гепрокуратури з власної ініціативи та мав тривалі розмову з одним із її співробітників.

Ігор Грамоткін (у світлій сорочці, – ред.) під час першого візиту до ГПУ)
Після другого візиту Генпрокуратура забрала його справу у поліції. Однак там вона довго не затрималась. Як повідомив Генпрокурор України Юрій Луценко, ця справа вже перейшла у відання СБУ. За припущенням, яке висловило джерело, наближене до слідства, це дає підстави припускати, що нічим хорошим це не завершиться, оскільки одним із покровителів цих оборудок був високопоставлений співробітник Служби безпеки, який нещодавно вийшов на пенсію. Згідно ж із законом, забрати справу у СБУ не може ніхто, окрім, хіба, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Комментариев нет:

Отправить комментарий