21 березня 2016
16 березня 2016 року у Верховній Раді України відбулися парламентські слухання на тему “30 років після Чорнобиля: уроки та перспективи”.
У парламентських слуханнях взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування,наукових, громадських та міжнародних організацій.Співдоповідачем на парламентських слуханнях було визначено заступника Міністра соціальної політики – керівника апарату Іванкевича Віктора Вікторовича, який доповів про стан соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
(Тези доповіді)
Чорнобильська катастрофа стосується долі мільйонів людей. Внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС постраждало близько 5 млн. громадян, радіоактивно забрудненими стали майже 5 тис. населених пунктів, у тому числі більше 2,2 млн осіб та більше 2 тис населених пунктів – в Україні.
· Практично відразу після аварії на Чорнобильській АЕС на загальнодержавному рівні було вжито широкомасштабних заходів для забезпечення ліквідації її наслідків. З наслідками Чорнобильської катастрофи Україні доводиться жити вже три десятиліття.
· Соціальний захист постраждалого населення здійснюється за трьома основними напрямами – соціальним, медичним і протирадіаційним.
· Сьогодні в Україні досить непроста економічна ситуація. І головне завдання Мінсоцполітики у цих обставинах – забезпечувати ефективний захист найуразливішим категоріям громадян, які найбільше потребують допомоги.
Всебічної уваги і захисту держави потребують на сьогодні 1,9 млн осіб, які віднесені до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед них понад 108 тис інвалідів та понад 418 тис потерпілих дітей.
· На початок року в органах соціального захисту населення перебуває на обліку:
- понад 210 тис учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто 11% від загальної чисельності;
- понад 1 млн 751 тис осіб, віднесених до потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
· На жаль, багато із цих людей пішли у кращій світ. За останні 3 роки чисельність постраждалих громадян скоротилася на 170 тис 353 особи, із них ліквідаторів - на 33 тис 209 осіб.
Отже, ми сьогодні говоримо про проблему, яка стосується 1,9 млн осіб, або 4,4 % населення України. Це майже населення таких країн як Латвія чи Словенія.
· Сьогодні у цій сфері досить багато гострих питань, які накопичувалися роками. Для того, щоб домогтися прогресу в їх вирішенні, необхідно максимально реалістично дивитися на ситуацію.
· Так, на реалізацію у повному обсязі положень Закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”потрібно понад 80 млрд грн., що рівноцінно 17,1% доходів зведеного бюджету Держави на 2015 рік.
Однак і по інших соціальних програмах теж необхідно збільшувати видатки, адже там є свої проблеми.
· У 2015 році загальний обсяг витрат на сплату „чорнобильських” пенсій з Пенсійного фонду для отримувачів різних категорій складав
6 млрд 895 млн гривень. У 2016 році планується загальний обсяг цих витрат у сумі 7 млрд 276 млн грн., що на 5,2% більше, ніж у минулому році. Але ми відчуваємо, що цього замало. Тому з ініціативи громадських чорнобильських організацій підготовлено та внесено на розгляд Уряду відповідний законопроект щодо збільшення мінімальних пенсійних виплат за категоріями постраждалих.
6 млрд 895 млн гривень. У 2016 році планується загальний обсяг цих витрат у сумі 7 млрд 276 млн грн., що на 5,2% більше, ніж у минулому році. Але ми відчуваємо, що цього замало. Тому з ініціативи громадських чорнобильських організацій підготовлено та внесено на розгляд Уряду відповідний законопроект щодо збільшення мінімальних пенсійних виплат за категоріями постраждалих.
· У порядку державного нагляду врегульовано питання призначення пенсій вдовам у зв’язку з втратою годувальника. Призначення таких пенсій тепер здійснюється за матеріалами пенсійної справи померлого інваліда-ліквідатора, на підставі яких йому провадилась пенсійна виплата, без надання вдовами додаткових довідок.
· Законом України „Про Державний бюджет України на 2015 рік” Мінсоцполітики було передбачено видатки на соціальний захист постраждалих громадян, у загальному обсязі 2,1 млрд гривень. У 2016 році Мінсоцполітики передбачено видатки на цей напрямок у обсязі
1,9 млрд гривень.
1,9 млрд гривень.
· З 1 серпня 2015 року підвищено розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування для постраждалих громадян, віднесених до категорій 1 і 2 у середньому на 25%. Слід зазначити, що розміри цієї виплати не переглядалися з 2010 року. Після підвищення розміри становлять у середньому по Україні 406 грні 203 грн відповідно.
· У минулому році функції із забезпечення безоплатним харчуванням дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, передано від Мінсоцполітики до обласних структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. У 2016 році з метою реалізації завдань, передбачених реформою місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, цю функцію передано на місцевий рівень.
· З метою децентралізації та, зважаючи на численні звернення обласних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, закупівля послуг санаторно-курортного лікування у 2015 році здійснювалась місцевими органами.
В свою чергу, Мінсоцполітики довело обсяг асигнувань для кожного регіону окремо, який дозволяв охопити оздоровленням 100% потреби постраждалих осіб по всій Україні, які перебували на відповідному обліку. Обласними державними адміністраціями було закуплено 22 тис 556 путівок (90% від потреби) для постраждалих громадян на суму понад 92,7 млн гривень, у тому числі 93% від потреби для дітей, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою та оздоровлено 20 тис 187 осіб.
Запроваджені зміни щодо закупівлі послуг санаторно-курортного лікування на місцевому рівні дали змогу забезпечити зазначену категорію громадян путівками у обраний ними санаторно-курортний заклад, шляхом укладання договорів із цими закладами. Враховуючи такі дії ефективність використання коштів збільшилася на13%.
Пріоритетами, над якими працює Мінсоцполітики є:
· Збільшення видатків на пенсійне забезпечення інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дітей-інвалідів, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження та відселених із забруднених територій, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
· Відновлення фінансування бюджетної програми „Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
· Підвищення розмірів грошової компенсації вартості продуктів харчування та розмірів щорічної допомоги на оздоровлення постраждалим громадянам.
· Розроблення нового порядку видачі посвідчень чорнобильцям.
· Недопущення зменшення охоплених санаторно-курортним лікуванням чорнобильців.
· Для Міністерства соціальної політики України забезпечення соціального захисту чорнобильців та соціальної справедливості у цьому питанні є одним із пріоритетних напрямків діяльності.
Напередодні 30-х роковин Чорнобильської трагедії Міністр щиросердно подякував героям Чорнобиля, які ціною власного життя та здоров’я захистили нашу державу від атомної загрози.
Комментариев нет:
Отправить комментарий