четверг, 26 октября 2017 г.

У ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ ЗАТРИМАЛИ БРАКОНЬЄРІВ...


ФАКТ. 
У зоні ЧАЕС працівники батальйону міліції з охорони зони радіоактивного забруднення затримали чотирьох браконьєрів, які ловили рибу з річки Прип’ять. Як стало відомо, браконьєри сітками виловили 287 рибин на суму більше 20 тисяч гривень. Всі чоловіки у віці від 28 до 40 років виявилися непрацюючими з Гостомеля.

За словами порушників, вони на забороненій території знаходилися вперше, а рибу здобували для власного споживання. Зараз зловмисники перебувають на підписці про невиїзд. Проти них правоохоронці зони відчуження порушили кримінальну справу за статтею 249 Кримінального кодексу України (Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом). Човни, мотори та сітки вилучено. На сьогоднішній день, перевіряється, чи не потрапляла Чорнобильська риба на ринки Київщини та столиці.
У Чорнобильській зоні затримали браконьєрів 
Тридцять років повної безкарності. У закритому для людей Чорнобилі крадуть метал і природні ресурси. Кажуть, там все монополізував один непростий браконьєр. Кличка у нього «Ленін» …
У Чорнобильській зоні відчуження затримали іноземних браконьєрів. Двоє туристів і місцевий житель рибалили на річці Прип’ять. Як повідомляє МНС, один з чоловіків мав при собі паспорт Сполучених Штатів.
Затримані поводилися агресивно – погрожували міліціонерам і рибінспекторам фізичною розправою. За це браконьєрам доведеться окремо відповідати перед законом.
Згідно з попередніми даними, човен браконьєрів був обладнаний електровудкою. Згідно із законом, порушників чекають значні штрафні санкції та навіть можливий термін позбавлення волі до 7 років.
“Одним із затриманих виявився відомий браконьєр Денисенко Микола Григорович на прізвисько” Ленін “. Спільно з Денисенко незаконним виловом риби займалися двоє іноземців”, – йдеться в повідомленні МНС.
Кілька місяців тому, фахівцями МНС та правоохоронними органами на території зони відчуження на р. Прип’ять було затримано 11 браконьєрів. У них було вилучено 1480 кг риби (сом, судак, щука, плотва, лящ), велика кількість риболовецьких знарядь, три риболовецькі човни і один сучасний катер.
А так же в той же час було затримано 6 осіб, які намагалися вивезти із зони відчуження 940 кг. риби. Серед затриманих був Микола Денисенко (Ленін). Після того, як з поліцією порушникам не вдалося домовитися, і вона почала оформляти документи, Ленін симулював серцевий напад і його відправили на обстеження на кареті швидкої допомоги.
До речі, навідуються в зону відчуження не тільки рибалки, а й мисливці. Так що люди пішли стало благом для дикої природи в Чорнобилі.
Туди повернулися великі тварини – лосі, кабани і олені, так саме і хижаки. Но сьогодні крім радіації, тваринам загрожують і браконьєри.
Як і навколишня природа, ці тварини дуже радіоактивні. Цезій-137, хімічно подібний калію, накопичується в їх м’язах. Стронцій-90, який схожий на кальцій, збирається в кістках і яєчній шкаралупі.
На відміну від образів, створених науковою фантастикою атомного століття, в Чорнобилі немає ніяких мутантів. Але це не означає, що радіація взагалі не впливає на тварин, особливо на клітинному рівні.
Браконьєрство завжди було проблемою в Зоні. Особливий інтерес у мисливців викликають зграї кабанів, лосів і вовків, поголів’я яких там обчислюється тисячами.
“Заїжджають на полювання і високопоставлені чиновники, причому цілком легально”, – розповідає співробітник ЧАЕС Валентин Купний.
На думку кандидата біологічних наук Ярослава Мовчана, заяви про те, що Чорнобильський ліс стає чистішим, не відповідають дійсності.
“Не потрібно вірити цим людям, вони або не вчили фізику, або лукавлять. Під час вибуху вилетіли сотні тонн радіоактивних речовин. Вони лежать поруч і нікуди не поділися. Можна говорити лише про ослаблення фону. Також не слід забувати, що відбувається міграція радіоактивних елементів – вимивання ґрунтовими водами, акумуляція на дні Київського водосховища “, – говорить учений. 
Полювання заборонене в Зоні для того, що б захистити людей від радіації, а не для того, щоб захищати тварин від людей. Але масове вбивство тварин показує, що настав час оголосити Зону офіційним заповідником дикої природи з максимально високим рівнем захисту і потужною службою охорони.
Рибні дні в Чорнобилі 
Заповідники рятують від вимирання не тільки тварин, а й браконьєрів.
Сьогодні в Україні сформувалося тіньове природокористування, а простіше – браконьєрство. Незаконно вирубують ліс, вбивають тварин, ловлять рибу …
Причин його появи кілька, але основною є економічна. Вкрай неблагополучне матеріальне становище населення в регіонах служить соціальною базою для браконьєрства. У багатьох місцях, особливо в прибережних селах, це єдине джерело живих грошей для населення. Деякі ловлять рибу собі на прожиток, але таких стає все менше.
В основному незаконно виловлюють рибу заради продажу. Адже браконьєрство є успішним бізнесом, який приносить гарний прибуток.
Нам довго чиновники нав’язували думку, що основний браконьєр, який знищив рибу в наших річках – це сивий дідок, який вирішив виловити рваною таптухой кілька карасиків собі і бабусі на обід … Ні не він вбиває все живе у наших водоймах. Моторизовані бригади на швидкохідних катерах, під «кришуванням» різних державних структур багатокілометровими сітками випалюють рибу в річках, як напалмом. Під захистом тих, кому держава довірила охороняти природу, ці перевертні фактично безкарно чинять свою чорну справу – каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков. – Особливо в останні роки стався небувалий сплеск браконьєрства. Це призвело до того, що фактично всі водойми країни закутані браконьєрськими сітками. Якщо в 1991 році було затримано 19 000 рибних браконьєрів, то в 2016 році різними природоохоронними та правоохоронними службами було затримано 116 000 браконьєрів. Збиток завданий браконьєрами колосальний! Такі масштаби знищення водних живих ресурсів почали погрожувати екологічної безпеки країни. 
У браконьєра повністю відсутні моральні принципи. Він вбиває природу заради заробітку. Ось і виходить, що лов відбувається гоном, волоком, сітками з мікро вічком, після яких залишається тільки мушля на дні.
Так само часто застосовуються варварські методи лову – електровудки, які вбивають в водоймі все живе, роблять його стерильним, так само браконьєри в гонитві за наживою застосовують отруйні і вибухонебезпечні речовини, які несуть масову загибель водним мешканцям.
В Асоціації рибалок України вважають, що однією рейдової роботою, хоч вона і вкрай важлива, але факти браконьєрства «сидячи в очереті» не знизити.
– Боротьба з браконьєрством багатовекторна. І в першу чергу потрібно зробити економічно невигідним заняття цим потворним явищем. Необхідно посилювати покарання і багаторазово піднімати штрафи за браконьєрство. Піднімати штрафи потрібно до «небес». Щоб кожен знав, якщо хочеш взяти в руки сітку, то знай, щоб заплатити штраф і виплатити компенсацію за завдані збитки, потрібно буде продати «хату». А якщо в руки взяв електровудку або отруйні, вибухонебезпечні речовини, що несуть масову загибель водних живих ресурсів, то за цей злочин, однозначно, має бути тільки кримінальне покарання – каже Олександр Чистяков – Так само необхідно з під браконьєрства вибити його фінансовий фундамент – збут. Необхідно збільшувати штрафи за торгівлю незаконно виловленої рибою. А держава в свою чергу повинно ввести Сертифікат Походження риби і рибного продукту – документ, який говорить про легальність походження товару, без якого неможливо буде продати жодного «хвоста» риби. У нас в країні споживач не може отримати достовірну інформацію про походження рибного товару, що він купує.
Сьогодні у нас в країні фактично відсутній контроль над якістю харчових продуктів, тому в різних регіонах країни відбулися отруєння зіпсованою рибною продукцією. Вони привели до серйозних наслідків – захворювання смертельно небезпечною хворобою – ботулізмом. Ситуація посилилася тим, що в Україні немає сироватки від ботулізму – в сукупності ці фактори призвели до смерті людей.
У цих умовах життєве важливо не допустити на прилавки магазинів браконьєрську рибу, тим більше з Чорнобильської зони.
«Рідко який карась допливе до середини Дніпра …» Ні для кого не є секретом, що риби стало значно менше. Останнім часом вченими і практиками фіксується падіння чисельності всіх промислових груп риб:
– Проведені зоологами дослідження показали, що з 72 видів, що колись виловлюються при промислі, 22 види катастрофічно втратили свою чисельність, а запаси ще 24 видів зменшилися більш ніж в 10 разів і, по суті, їх сьогодні можна назвати рідкісними – говорить Сергій Межжерін, доктор біологічних наук, професор НДІ зоології ім. І. Шмальгаузена – До числа зникаючих риб відносяться такі відомі й колись популярні у риболовів види, чехоня, рибець, в’язь, головень, ялець, носар, вирезуб, вусань, підуст, лин, карась золотий, минь, і, звичайно, всі види осетрових . Сучасні запаси перерахованих видів риб в кращому випадку становлять менше 5% від рівня 30-50-х рр. ХХ століття. Так само дуже сильно підірвані популяції сома, щукі, судака. Їх на сьогодні залишилося не більше 10% у порівнянні з 1991 роком. А самого популярного промислового виду – ляща, залишилося не більше 25% від рівня його кількості в 1991 році. 
У такій ситуації, коли риби стає все менше, ціна на неї підвищується, браконьєрство стає особливо ефективним. А затребувана їх риба тому, що ціна на «браконьєрську» рибу менше ніж у легальних промисловиків. При цьому браконьєри все більше прагнуть до закритих територіях, на яких залишилися значною мірою рибні ресурси. Це об’єкти природно-заповідного фонду та, звичайно, зона відчуження ЧАЕС.
За високими заповідними парканами браконьєри почуваються особливо привільне і захищено – каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков – Складається таке враження, що заповідники створювали не для заощадження рідкісних видів птахів, звірів і риби, а для зручності знищення їх браконьєрами. 
ДОВІДКА 
Рибна ловля на території зони відчуження є порушенням ст. 12 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи». У цьому плані, така діяльність підпадає під дію статті 249 Кримінального Кодексу «Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом». У 2007 році Верховна Рада посилила відповідальність за незаконне проникнення в Чорнобильську зону і вивезення з неї будь-яких речей.
Відтепер за порушення вимог режиму в зоні радіаційного забруднення передбачається адміністративна та кримінальна відповідальність, зокрема: за незаконне проникнення та самовільне поселення в ній накладається штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для посадових осіб – від 40 до 60) з конфіскацією знарядь, засобів пересування і вчинення правопорушення.
Незаконне вивезення з радіаційно-забрудненої зони будь-яких речей, а також тварин, риби, рослин, грибів і т.п., крім штрафу, карається позбавленням волі від 2 до 4 років, а збут зазначених продуктів – до 5 років. Якщо ж злочин вчинила службова особа, або він здійснений повторно, а також, якщо внаслідок цього загинули люди, злочинець позбавляється волі на строк від 3 до 7 років.
Водні об’єкти Зони представлені, переважно річковою системою – річка Прип’ять і річки другого порядку – Уж, Брагинка, Сахан, Ілля.
Щільність річкової системи досить висока – 0,34 км/км2. Річка Прип’ять є типовою низинною річкою з широкою болотистою заплавою, яка покрита пісками і підтопленими лісами. Перебіг повільний, глибина до 10 м., Ширина від 200 до 400 метрів. На території зони відчуження протяжність річки Прип’ять становить близько 60 км.
Озера нечисленні, що характерно для даного регіону Полісся. Техногенні водойми представлені меліоративної системою і ставком-охолоджувачем ЧАЕС (22,3 км2 – більше 1% від площі зони відчуження).
Після аварії вченими проводилося вивчення видового складу риб, молюсків та інших тварин які мешкають у водоймах Чорнобильської зони. За результатами досліджень стан іхтіофауни має наступний вигляд: в річці Прип’ять доведена присутність 42 видів (з них найбільш зустрічаються: щука, плітка, окунь, лящ, краснопер, уклея, густера, судак, срібний карась, сом європейський). Потрібно відзначити, що багато видів риб мігрують.
До аварії на території Чорнобильського району існувала потужна Рибницька інфраструктура. Рибколгоспи і рибницькі підприємства в рік виловлювали близько тисячі тонн риби.
– Чорнобильська зона відчуження – це переважно річкове угіддя. Найбільш відвідувані місця р. Прип’яті – це гирло і затоки. Береги ґрунтовно заросли і тому підходу з суші майже немає – розповідає Олександр Чистяков – Навесні на фарватері і руслі Прип’яті ловлять жереха, судака, сома, миня і щуку. Влітку, в основному лов йде по затоках, де ловлять рідкіснішу рибу – сазана і лина. Восени переважно ловлять хижака – жереха, судака, щуку. Щуку – на затоках, судака – по руслу. Жереха місцеві ловлять сплавним способом – двома моторними човнами тягнуть сітку. Улови при цьому фантастичні. Трапляються дуже великі екземпляри вагою в 6-7 кг, які в інший час року не попадаються. Зимовий сезон – час, коли всю рибу ловлять на ямах, на глибинах 5-6 м і більше. В основному сома і сазана. Деякі, але це мало хто, полюють на більш дрібного хижака – судака і щуку. Улови досить великі – 4-5 чоловік можуть виловити за ніч понад триста кілограм. Снасті при цьому використовують заборонені, такі, як драч, який калічить багато риби. Він ранить та розриває рибу. Певний інтерес для лову риби представляють кинуті меліоративні системи – в цих каналах ловиться короп і карась. Ловля риби в каналах не має масового характеру серед жителів зони відчуження. Водойму-охолоджувач ЧАЕС рибалки уникають, через високу забрудненість риби радіонуклідами (цезієм і стронцієм) і близькості до об’єктів ДСП ЧАЕС з жорстким режимом охорони. Таким чином, основний лов йде по річці Прип’ять. Ви запитаєте, чому ж прагнуть на рибну ловлю в зону? Відповідь лежить на поверхні. По-перше, за трофеєм, адже розмірний ряд всіх видів риби значно більше, ніж в Київському водосховищі. Так само привертає браконьєрів в зону і те, що там можна зловити за раз велику кількість риби. До речі в ухі з «чорнобильської риби» немає характерних райдужних плям від забруднення річки паливом або маслом – бо кораблі не ходять по Прип’яті. 
Радіоактивне забруднення риби
– Ступінь забруднення риби в основному залежить від рівня забруднення водойми проживання. Так, найбільш брудна риба знаходиться в замкнутих водоймах 10-км зони на території «північного» сліду радіоактивних випадінь: оз. Глибоке, оз. Азбучін, оз. Далеке. Перевищення допустимих рівнів вмісту радіонуклідів в рибі тут становить один або два порядки. Не менш брудна риба в ставку-охолоджувачі ЧАЕС. За даними останніх років перевищення гранично допустимих рівнів радіонуклідів в рибі річки Прип’ять становить 3-10 раз – говорить кандидат технічних наук з Інституту прикладних проблем фізики і біофізики Олег Михалко – радіоекологією описаний ряд закономірностей накопичення радіонуклідів в рибі. Наприклад, в хижих рибах спостерігається більший вміст цезію-137, ніж в мирних. Розмірний ефект або ефект «великої риби» полягає в зв’язку рівня вмісту радіонуклідів в особинах одного виду з їх розмірними характеристиками. Позитивний розмірний ефект відзначається для іхтіофагів і риб змішаного харчування, які час від часу переходять до хижацтва. У ряді екстремальних умов відзначається негативний розмірний ефект – зменшення вмісту цезію-137 при збільшенні розмірів. Ці закономірності проявляються, в основному, в стабільних умовах середовища – замкнутих непроточних водоймах зі стабільним рівнем забруднення. Виявити їх в місцях проживання з більшою динамікою факторів (наприклад, річка) стає на сьогодні важко.
Хто закине вудочку в реактор?
Всіх хто ловить рибу в зоні відчуження можна розділити на дві категорії – аборигени і прийшлі. Аборигени – це самосели і співробітники зони відчуження. Потрібно при цьому відзначити, що їх частка незначна. Самосели більше ловлять сітками і менше вудками. Співробітники – навпаки, вважають за краще спінінг. Ловлять для власного споживання і просто розваги. Основну чисельність складають прийшлі – ті, хто приїжджає з Київської області та прилеглих районів Білорусі. Оцінити їх чисельність точно не можна, але називалася цифра в 10-20 осіб на добу.
Для того щоб більш детально розглянути рибалок варто розбити їх за категоріями цілей риболовлі – любительський вилов, спортивний лов і промисел.
– Любительський лов (для власного споживання) здійснюють самосели і працівники Зони, зазвичай ловлять в «чистих» місцях. Як правило, це річки Прип’ять і Уж. «Чистота» риби для співробітників важлива, оскільки щороку вони проходять перевірку на вміст радіоактивного цезію в організмі. Ловлять у позаробочий час біля Чорнобиля – не більше години ходу від роботи/гуртожитку. Або в робочий час – якщо місце роботи знаходиться на віддаленій точці, як у лісників, наприклад – каже професійний спортсмен-рибалка член Асоціації рибалок України, керівник сімейного Центру відпочинку та риболовлі «Білі Камені» Сергій Тонконоженко – З самоселів рибним ловом займаються тільки жителі населених пунктів розташованих поблизу річки Прип’ять – міста Чорнобиль, сіл Оташів, Новосілки, Паришів, Оташів, Ладижичі і Теремців. Як правило, ловлять в безпосередній близькості від села, не далі 6-7 км. Основне знаряддя лову – жаберна сітка. М, Як правило сітки ставлять в одних і тих же місцях. Протягом року розмір вічка змінюється: навесні – 35-40 мм на ікряну плотву; ближче до літа – 50-60 мм на ляща, сазана, судака; восени розмір вічка доходить до 100 мм на велику рибу, на великого судака і сазана. Дуже насторожує те, що останнім часом деякі самосели об’єднавшись в бригади почали ловити рибу не для своїх потреб, а на продаж. При лові риби заради наживи стираються будь-які моральні гальма, тому для більш масового вилову використовуються найбільш варварські методи.  
 – Якщо говорити про спортивну риболовлю в зоні відчуження, то, її практикують прийшлі – приїхали, зловили 2-3 екземпляри великого судака або щуки і поїхали. Мотивом лову є спортивний азарт. Іноді ловлять для того, що б зробити пам’ятну фотографію. Риба як кулінарний об’єкт такими рибалками не цінується і її часто відпускають після того як її спіймали – продовжує Сергій Тонконоженко – Таких рибалок небагато. Дозволити собі такий спорт можуть тільки люди забезпечені, якімають хороше обладнання (катер з ехолотом, снасті). І до того ж не бояться, що їх затримає служба охорони зони відчуження. Є два піки їх заїзду в зону. Перший – початок травня (під час нересту, коли риба масово збивається у великі зграї), другий – середина жовтня (коли у шуки відбувається жор, під час якого вона інтенсивне ловиться). Це пов’язано з тим, що в цей час року трапляються найбільші хижаки. У зону любителі проникають з боку київського водосховища – через бази Окуніново, Страхолісся, Сорокошичі. Тобто приїхали на базу, залишили машину, скинули човен, поїхали в Зону. Іноді залишаються ночувати, при цьому поводяться як культурні туристи – сміття не залишають, кострища засипають. 
– Також необхідно сказати про прийшлих браконьєрів. Вони зазвичай не вибирають, що ловити і як ловити, а практикують масовий вилов – все і по максимуму. Сезонності немає. Технологія наступна – зібралася бригада, сіли на 2-3 човни, взяли купу сіток, приїхали, кинули їх у воду на ніч, вранці їх вибрали і поїхали. В основному це бригади, по 3-4 людини. Весь робочий цикл вилову триває половину доби – вечір-ніч-ранок. Ці люди професіонали в своїй справі. Вони не місцеві, поводяться тихо і непомітно. Заїжджають з лісів на берег Київського водосховища, залишаючи людину вартувати транспорт. На мотори надягають спеціальні ковпаки, щоб заглушити шум двигуна. Стоянки вміло маскують. Устаткування для лову просте, але потужне і надійне. Знаряддя лову – сітки і електровудки. Деякі спеціалізуються тільки на електровудках. Ловлять по всій зоні. Бригади заїжджають як з Київського водосховища, так і з території Білорусі. Але з першого більше – з гіркотою зазначає Сергій Тонконоженко. 
Неочікуваний рейд
Не так давно представники кількох природоохоронних організацій разом з Асоціацією рибалок України «незаконно» заскочили в Чорнобильську зону відчуження, щоб провести анти браконьєрський рейд. Побачене вразило. По річці Прип’ять пливла до верху пузом риба. З боку здавалося, що по воді пливе велика біла пляма, така кількість була мертвої риби. Громадські активісти щоб з’ясувати причину загибелі риби піднялися в гору за течією. Невдовзі в прибережних кущах виявили чотирьох браконьєрів, які газом труїли рибу. При них були газові балони і 670 кілограмів риби в мішках. Іншу загиблу рибу, що пливла по річці вони кинули не ставши збирати. Була викликана служба охорони зони. Сума завданих збитків становила понад 72000 грн. Звичайно, дісталося і громадськості за проникнення в зону відчуження без дозволу. Але затримання цих нелюдів, які знищили таку кількість риби, виправдовувало порушення правил перебування в зоні. І активісти покинули територію зони відчуження з почуттям виконаного обов’язку.
– Проблема нелегального видобутку риби в зоні відчуження в найближчій перспективі вирішена не буде по ряду причин. Причина перша – складності контролю. Боротьба з браконьєрством вимагає великих витрат на пошук і затримання порушників. При цьому затримання не гарантує застосування жорстких санкцій до браконьєрів. Слід ще враховувати наявність серед браконьєрів категорій громадян, яких окремі представники правоохоронної системи «кришують», тому часто вони залишаються безкарними – вважають в Асоціації рибалок України – Розгул браконьєрства останнім часом в зоні відбувається на тлі перманентного зниження витрат на утримання зони відчуження і охорону в тому числі. Друга причина, яка лежить поза контролем – соціально-економічні умови життя. Поки вони не покращяться, не слід очікувати спаду будь-яких нелегальних промислів. 
Зону відчуження охороняє служба охорони. І боротьба з браконьєрством не є її основним завданням. А правоохоронні та природоохоронні структури мають в зону обмежений доступ. Щоб зробити анти браконьєрський рейд потрібно за місяць до цього замовити перепустку в зону. А перед рейдом чітко вказати час і місце рейду. Тому всі подібні рейди в основному виявляються фарсом.
В даний момент ситуація зі збільшенням фактів браконьєрства загострилася до краю. Браконьєрські промислові бригади, які орудують в зоні, набули організовану чітку інфраструктуру: хто ловить рибу, хто її в’ялить, хто вивозить для реалізації. У всіх свої завдання. Трафік «брудної» риби на ринки і в роздрібну мережу столиці та Київській області в останні роки збільшився на порядок.
Неодноразово в ЗМІ піднімалося питання про можливість знаходження на ринках столиці риби з Чорнобильской зони. І це, на жаль, не вигадка а реальність, яка доведена фактами. А в зв’язку з тим, що по всій країні нещодавно сталися випадки отруєння неякісним рибним продуктом, то ця проблема набуває ще більш серйозний характер.
ДЖЕРЕЛО:

1 комментарий:

  1. Я тут, щоб поділитися своїми свідченнями про те, що зробила для мене гарна довірена позикова компанія. Мене звати Нікіта Таня, росіянка, я прекрасна мати трьох дітей. Я втратила свої кошти, намагаючись отримати позику, мені і дітям було так важко, я пішла в Інтернет, щоб отримати допомогу в позиці. втратив до одного вірного дня, коли я зустрів цього свого друга, який нещодавно забезпечив позику у дуже чесного чоловіка, містера Бенджаміна. Вона познайомила мене з цим чесним офіцером з питань позик, містером Бенджаміном, який допоміг мені оформити позику протягом 5 робочих днів, і я назавжди буду вдячний містеру Бенджаміну за допомогу мені знову стати на ноги. Ви можете зв’язатися з містером Бенджаміном електронною поштою: 247officedept@gmail.com, вони не знають, що я роблю це для них, але я просто повинен це зробити, тому що там багато людей, які потребують допомоги в позиці, будь ласка, прийдіть до цього чесного чоловіка, і ви також можете врятувати. WhatsApp: (+ 1 989-394-3740)

    ОтветитьУдалить