четверг, 10 марта 2016 г.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України


ВИСНОВОК

на проект Закону України «Про внесення зміни до статті 8 Закону України «Про державні нагороди України» щодо запровадження медалі  «За участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи»
(реєстр. № 3494 від 19.11.2015 р.)

У законопроекті пропонується шляхом внесення змін до Закону України «Про державні нагороди України» (далі – Закон) встановити медаль «За участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» для нагородження осіб, які в установленому порядку віднесені до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідний статус яких їм надано за безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків у 1986-1990 роках згідно зі статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та інвалідів з їх числа.
Як зазначається у п. 2 пояснювальної записки до законопроекту, його основною метою є «висловлення від імені українського народу вдячності безпосереднім учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період 1986-1990 років та нагородження кожного з цих громадян медаллю України «За участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи».
Головне науково-експертне управління вважає за необхідне висловити щодо законопроекту такі зауваження та пропозиції.
1. Відповідно до статті 8 Закону в Україні встановлено такі медалі:          «За військову службу Україні», «За бездоганну службу», «Захиснику Вітчизни», «За врятоване життя». За своїм змістом усі вони мають характер безстроковості, тобто не обмежені строком дії в часі та не присвячені одній конкретній події. З метою уникнення практики нагородження державними нагородами «одноразового масового нагородження», Головне управління вважає, що запропонована у законопроекті назва – «за участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» має характер тимчасовості та обмеженості і призначена для разового заходу. Тим більш, що вона стосується лише нагородження тих осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У зв’язку з цим, постає питання про доцільність запровадження нагороди, застосування якої в майбутньому є неможливим.
Таким чином, погоджуючись з ініціаторами розробки законопроекту щодо вшанування подвигу учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та, виходячи з наведених аргументів, Головне управління вважає, що нагородження цієї категорії осіб можливе за рахунок вже існуючих державних нагород, та дотримання положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині надання їм компенсацій та пільг.
2. На думку управління, уточнення в новелі ст. 8 Закону «та інвалідів з їх числа» є зайвим. Адже норма, яку пропонується поширити на всіх без винятку учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС поширюється й на інвалідів.
3. Не позбавлений вад і п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» законопроекту, який передбачає адресоване Кабінету Міністрів доручення внести в установленому порядку на затвердження Президентові України проект Положення про медаль «За участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи». Такі пропозиції суперечать положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Уряд забезпечує виконання актів Президента України, а не здійснює їх підготовку.

Узагальнюючий висновок: за результатами розгляду у першому читанні законопроект доцільно відхилити.

Керівник Головного управління                                              В.Борденюк


Вик.: Н. Лебедь
 

  ПО ВЫХОДНЫМ И ПРАЗДНИКАМ БЛОГ НЕ ОБНОВЛЯЕТСЯ

Комментариев нет:

Отправить комментарий